/
/
Geotehnički istražni radovi

Geotehnički istražni radovi

Geotehnički istražni radovi provode se radi prikupljanja podataka o tlu koji su od značaja za ispunjenje bitnih zahtjeva za građevinu. Oni se provode odgovarajućim postupcima na terenu i u laboratoriju, ali i pretraživanjem postojećih podataka iz dostupnih izvora kao što su postojeće geološke karte, podaci o susjednim ranije istraženim lokacijama i slično. Navedeni podaci se razvrstavaju i interpretiraju kako bi se utvrdio vjerodostojan, prvo geološki, a zatim geotehnički model tla. Ovi će modeli poslužiti za analize kojima se provjerava zadovoljenje bitnih uvjeta za građevinu tijekom njene izgradnje i eksploatacije kao i za utvrđivanje načina i postupaka izgradnje i sanacije.

Svrha terenskih istraživačkih radova je da se prikupe podaci o tlu, po opsegu dovoljni za zadani projekt. Provode se u fazama pa razlikujemo: prethodna, projektna i kontrolna istraživanja.

Prethodna istraživanja

Prethodna istraživanja bi trebalo obaviti stručno lice koje na temelju pregleda terena, topografskih i geoloških karata daje prve informacije o lokaciji. To su podaci o inženjerskogeološkim karakteristikama terena. U njih spadaju: podaci o površinskim i podzemnim vodama (traže se izvori, potoci, jezera) te podaci o nekim geotehničkim svojstvima tla (normalno- ili prekonsolidirano tlo, rahlo-zbijeno, lako-teško gnječivo). Takvi se podaci mogu naći u: geološkim, injženjerskogeološkim i hidrogeološkim kartama te na aerofotogrametrijskim snimkama. Kod određivanja svojstava tla mogu pomoći i podaci o geotehničkim ispitivanjima susjednih područja, pogotovo ako se istražuje urbanizirano područje. Tu pomažu stari urbanistički planovi iz kojih se može doznati sljedeće: prethodna namjena lokacije, prethodna istraživanja na lokaciji i u okolici i prethodno stečena iskustva u tom području.

Projektna istraživanja

Istraživački radovi za projektiranje i gradnju ili sanaciju trebaju dati nužne podatke za zahvate u temeljnom tlu. Istraživačkim se radovima mora obuhvatiti tlo ispod i oko gradilišta u onoj širini u kojoj ponašanje tla može negativno utjecati na građevinske radove. Uključuju, ako zatreba, penetracijske pokuse, bušotine i/ili sondažne jame za uzorkovanje, in situ ispitivanja i mjerenje razine podzemne vode.

Kontrolna istraživanja

Tijekom gradnje i izvođenja radova na projektu, često se provode određene provjere i dodatna ispitivanja kad treba ustanoviti: kakav je sastav tla, isporučeno gradivo (za nasipe i brane) i radovi u suglasju s onim što je predviđeno ili naručeno.